- Festivalul "Gheorghe Cucu", editia a XV-a, 2016

DESPRE COMUNĂ --> Cultură --> Evenimente

S-a mai scurs un an de la ultima editie a Festivalului de muzică corală, laică și religioasă "Gheorghe Cucu". Si in acest an ne-au fost alaturi reprezentantii Centrului Cultural Vaslui și renumiți profesori din județ.

Manifestarea, organizată de Centrul Cultural "Gheorghe Cucu", Consiliul Local și Primăria Puiești, în parteneriat cu Centrul Județean pentru Promovarea și Conservarea Culturii Tradiționale Vaslui, a început cu simpozionul "Istorie și cultură pe Valea Tutovei". Au tinut cuvantul profesorii Gheorghe Clapa, Petruș Andrei, Cristian Onel, președintele Societății Filatelice "Tutova" Bârlad ?" Dan Ciocan, președintele CARP Bârlad ?" Nicolaie Mihai, precum și nu in ultimul rand, etnologul Dan Ravaru, care a și moderat evenimentul.

Programul artistic a fost susținut de corul "Gheorghe Cucu", dirijor profesorul Mihai Cornea, grupul folcloric "Răzeșii" din Pogonești și grupurile vocale "Mlădițe Puieștene", "Ramuri de stejar" (Bogdănești) și "Feleștenii" (Șuletea).

Tot in cadrul aceluiasi eveniment, localnicii s-au bucurat și de un spectacol susținut de marea artistă a muzicii populare, Maria Dragomiroiu și de soliștii de muzică ușoară Raoul, Chihlimbar, Oana Radu și Elena Milea.

Va asteptam cu drag si la editiile viitoare!
Festivalul de muzică corală, laică și religioasă "Gheorghe Cucu", ediţia a XV-a, Puiești, 2016

Data creare: 07-10-2016 13:11:21