DESPRE COMUNĂ --> Cultură --> Evenimente

Festivalul "Gheorghe Cucu", editia 2015

In data de 20 septembrie 2015, la Puiesti, a avut loc cea de-a XIV-a editie a Festivalului de muzicã coralã, laicã si religioasã «Gheorghe Cucu». Manifestarea, organizatã de Primãria, Consiliul local si Centrul Cultural «Gheorghe Cucu», în parteneriat cu Centrul Judetean pentru Promovarea si Conservarea Culturii Traditionale Vaslui, a debutat cu simpozionul «Istorie si culturã pe Valea Tutovei», continuând cu un spectacol folcloric de înaltã tinutã.

Simpozionul „Istorie si culturã pe Valea Tutovei” a deschis oficial Festivalul de la Puiesti. În cadrul intalnirii, au sustinut alocutiuni Bogdan Gabriel Rãtoi, Dumitru Mocanu, George Tudorache, prof. Gheorghe Clapa, Costel Giurcanu si Dan Ravaru, care a si moderat evenimentul.

Formatiile invitate au adus un plus de mãiestrie artisticã in cadrul spectacolului. De mentionat, tot pe linia traditiei, existenta unui muzeu sãtesc cu caracter etnografic, aflat in plinã organizare. Si, ca o traditie localã, evidentã de fiecare datã cand se organizeazã Ziua Satului, am remarcat evidenta contributie a primarului Costel Moraru, a viceprimarului Licã Novac si a directoarei Centrului Cultural „Gheorghe Cucu”, Florica Stancu”. Printre formatiile prezente la Puiesti, s-au numãrat atat Corala „Fantasia” cat si grupurile vocale „Mlãdite puiestene”, Muguri de stejar”, Bogdãnesti, „Rãzesii” Pogonesti, „Voiniceii” Puiesti si „Romanasii” Puiesti. Localnicii s-au bucurat si de un spectacol sustinut de Fanfara „Rotaria”, Margareta Clipa, Aurel Moldovanu & Amo Girls, Dora Ungureanu, Nek, Thalida si Laura Pop.
Festivalul "Gheorghe Cucu", editia 2015

Data creare: 23-03-2016 23:17:18