CONCURS CONSILIER FONDURI EUROPENE

Concurs pentru ocuparea postului de CONSILIER FONDURI EUROPENE.

REDUCERE A MAJORĂRILOR DE ÎNTÂRZIERE

La inițiativa Primarului Comunei Puiești s-a emis HCL 87/14-10-2021 privind reducerea cu 80% a majorărilor de întârziere și a penalităților aferente obligațiilor bugetare datorate de către contribuabili.

RAPORT DE ACTIVITATE SINTETIZAT

RAPORT DE ACTIVITATE SINTETIZAT-OCTOMBRIE 2020-2021

DESPRE COMUNĂ --> Religie

Biserica de lemn „Sf. Nicolae", un vechi monument de arhitectura populara

Biserica de lemn „Sf. Nicolae" a fostului schit Stramba, din satul Cetățuia, comuna Puiesti, este una dintre cele mai vechi biserici din Eparhia Hușilor. A fost ctitorita probabil în secolul al XVI-lea, in codrii din partea de sud-vest a satului Stramba (atestat documentar inca din secolul al XV-lea, azi Cetatuia).

De dimensiuni modeste, dar armonios echilibrat, monumentul atrage în mod deosebit atenția prin ferestrele arhaice, aflate pe două dintre laturile absidei altarului una semicirculara și alta în forma de stea cu patru colturi, și prin ferestrele mai mici de pe naos, decorate cu „zimti" și „rozete", prevazute cu sistem de fixare a pieii de animal, ce inlocuia în vechime geamul, prins in cuie de lemn. Alte elemente de decor prezente sunt: friza de ocnite sub cornisa, soclu cu brau (dinti de ferastrau) și brau median (in franghie), ancadramente cu motive vegetale, geometrice și solare (Maria Popa, Monumente istorice din judetul Vaslui. Biserici și manastiri din Eparhia Husilor, Editura Kolos, Iasi, 2008).

Cu alte cuvinte, biserica de lemn din satul Cetatuia este un edificiu cu un farmec aparte, care a rezistat intemperiilor și vicisitudinilor vremii timp de sute de ani. In biserica de lemn se oficiaza cu regularitate slujbe religioase, acesta fiind și unicul lacas de cult pe care il are la dispoziție aceasta mica comunitate de creștini ortdocsi.

(Directia Judeteana pentru Cultura Vaslui)
Obloanele din lemn la ferestre, cu geamuri mici în patru colțuri - biserica de lemn din Cetatuia

Data creare: 23-03-2016 17:57:36