CONCURS CONSILIER FONDURI EUROPENE

Concurs pentru ocuparea postului de CONSILIER FONDURI EUROPENE.

REDUCERE A MAJORĂRILOR DE ÎNTÂRZIERE

La inițiativa Primarului Comunei Puiești s-a emis HCL 87/14-10-2021 privind reducerea cu 80% a majorărilor de întârziere și a penalităților aferente obligațiilor bugetare datorate de către contribuabili.

RAPORT DE ACTIVITATE SINTETIZAT

RAPORT DE ACTIVITATE SINTETIZAT-OCTOMBRIE 2020-2021

DESPRE COMUNĂ --> Cultură

"Cartea Puiestilor" - Cuvant inainte (Dan Ravaru)

Alcatuirea unei monografii a Puiestilor a fost in primul rand o datorie sufleteasca. In aceasta "inima a Tutovei" am incercat sa descifrez mecanismele esentiale pentru un anume tip de existenta umana, fundamental pentru poporul nostru dar, undeva, aflat intr-o pasnica inclestare cu modernitatea si globalismul atotbiruitor.

Economia de tip traditional si viata folclorica intensa, ca o contrapondere spirituala, au conditionat sute de ani trairea intensa a comunitatilor umane din zona. Nu stim ce le va rezerva viitorul, daca nu realizeaza un sistem de adaptare bazat pe conservarea valorilor.

Studiul, pe cat posibil, amanuntit asupra acestui segment national a plecat si de la ideea importantei investigatiilor monografice. Conditiile istorice particulare dezvoltarii poporului nostru au determinat o graba pagubitoare in constituirea moderna a unor domenii de cercetare stiintifica i s-au scris istorii nationale inainte de efectuarea sapaturilor arheologice si publicarea documentelor si cronicilor, s-au redactat istorii ale limbii romane inaintea culegerilor dialectele si de folclor, etc. Conform principiului "pars pro totum", credem ca analiza detaliata a unei localitati poate sa ne spuna mult pentru o zona cat de extinsa.

Pentru realizarea lucrarii de fata nu am beneficiat de informatii deosebite si mai ales, de referinta directa, cu unele exceptii notabile, pentru care aducem cuvenitele multumiri. Mai intai, schitele monografice manuscrise, aflate la Filiala vaslui a Arhivelor Statului, apartinand invatatorului Iorgu Gheorghiu si profesorului vasile Poghirc. Pentru capitolul privind invatamantul am folosit datele cuprinse intr-o monografie locala redactata de cadrele didactice din Puiesti, respectand punctele de vedere ale acestora, unele date din teren, referitoare la onomastica, precum si fotografii, am primit de la doamna Mariana Cucu. Pentru datele geografice m-am ghidat dupa profesorii Aurel Vesel si Emilian Panaitescu. Tuturor, cuvenitele multumiri. La fel si pentru autorii pentru care, din ratiuni de spatiu, nu i-am inclus in note bibliografice, i-am citat in corpul lucrarii, incalcand canoanele.

Cele mai profunde multumiri pentru conducerea comunei Puiesti care, in aceste vremuri grele, a avut nobila initiativa de a finanta tiparirea monografiei: Primarul Ion Duca si consilierii Ilas Mircea, Enuta Costel, Hriscu Traian, Dusu Neculai, Duculescu Catinca, Pantea Vasile, Starpu Lacramioara, Chiper Vasile, Andrei Livia, Oprea Vasile, Iacob Petruta, Popa Spiru, Nicolae Ilie.

Speram ca acest minunat si sufletesc exemplu va fi urmat si de altii.

Autorul: Dan Ravaru

Imagini panoramice - comuna Puiesti